• הניגון שר' ראובן מרנץ ע"ה רצה שתשמעו השבוע…

   צפיות
   991 וידאו

   הניגון שר' ראובן מרנץ ע"ה רצה שתשמעו השבוע…   Error: Contact form not found.

   אמש, במוצאי יום הכיפורים, התיישבו שני המוזיקאים החב"דיים, ר' שמחה פרידמן ור' אלאור ולנר, להקליט ניגון מיוחד – "ניגון תשובה", לפי בקשתו ורצונו של ר' ראובן מרנץ ע"ה שפטירתו – בערב יום הכיפורים – הכתה בהלם את תושבי כפר חב"ד ואנ"ש בכלל. שוחחנו עם שניהם וביקשנו לדעת פרטים על הסיפור ועל הניגון.
   מתי שמעתם את הניגון הזה לראשונה?
   ר' שמחה פרידמן: 
   "לפני שנה בערך, ר' ראובן ע"ה שלח לי ניגון שהלחין אביו, ושאל מה דעתי עליו והאם יש אפשרות שאקליט אותו בעצמי. שמעתי את הניגון והתחברתי אליו מיד. אביו ר' וולוול ע"ה קרא לניגון הזה "ניגון תשובה" (או כמו שר' ראובן היה נוהג לומר לי "תשובה-ניגון" (במלעיל)) והרגשתי שהוא 'הצליח לקלוע למטרה' עם ניגון מרגש, חסידי ואותנטי. בינתיים נכנסו עיסוקים אחרים, והרצון להקליט את הניגון נשכח לו במרוצת השגרה והאירועים היומיומיים.
    
   ר' אלאור ולנר: 
   "את הניגון הזה שמעתי לראשונה לפני כשנתיים, באחת החתונות לבית משפחת מרנץ, אז חיברו לו מילים מיוחדות, ושרו אותו כשהסבא – ר' וולוול ע"ה – ישב במרכז וכולם סביבו. כמה חודשים לאחר מכן הוא נפטר… בכל אופן, הניגון נחרט בזכרוני, ואמרתי לר' ראובן ע"ה שאם הוא ירצה, נקליט אותו בהזדמנות.
    
   ובחודש האחרון הניגון 'מתעורר' מחדש?
   ר' שמחה פרידמן: 
   "ממש כך. בחודש אלול האחרון, שוב עלה נושא ההקלטה על הפרק, והפעם ברצינות. ר' ראובן התקשר אלי באחד הימים והביע את רצונו שנוציא לאור את הניגון לקראת עשרת ימי תשובה של שנה זו, תשע"ז. דיברנו שעה ארוכה, וירדנו גם לכל הפרטים ה'טכניים': מי יהיה אחראי על העיבוד, מי ינגן פסנתר, מי יערוך את הוידאו ועוד ועוד".
   ר' אלאור ולנר: 
   "אכן. עברו שנתיים מאז אותה חתונה, ודווקא בחודש אלול האחרון, באמצע שיחה רגילה עם ר' ראובן ע"ה, הוא פתאום העלה את הנושא ושאל אותי אם אוכל להקליט את הניגון לקראת הימים הנוראים השנה. עכשיו אנחנו מבינים מה היתה ה'דחיפות' שלו להוציא לאור את הניגון דווקא עכשיו".
    
   ר' ראובן נפטר בפתאומיות, והתכנית נשארת 'תלויה באוויר'…
   ר' שמחה פרידמן: 
   "בערב יוכ"פ, כשקיבלתי את ההודעה הפתאומית על פטירתו, לא יכלתי להירגע. (בכלל, לא ידעתי דבר וחצי דבר על מחלתו… רק בחודש האחרון הופענו יחד בכמה אירועים, והוא הגיע עם מצב הרוח המיוחד והעליז שלו, מנגן בשמחה, עם החיוך התמידי שלו, כמו תמיד…) ישבתי כמה שעות מול האורגן כשאני מנגן שוב ושוב את "תשובה-ניגון" כשדמעות חונקות את גרוני, כולי מתוסכל על כך שדחיתי את הענין ולא התאמצתי קצת יותר על מנת להקליט את הניגון בחודש אלול יחד עם ר' ראובן ע"ה…
   ר' אלאור ולנר:
   "ההלם היה גדול. מכל האנשים שב'תעשיית המוזיקה' ר' ראובן היה מיוחד בצניעות שלו, בשמחת החיים שלו, בפשטות ובעוונה האופייניים לו. היתה לי תמיד פינה חמה לאיש המתוק והכל כך נדיר הזה. בכל אופן, בערב יוכ"פ, בשעה 12 בלילה אני מקבל הודעת SMS משמחה (פרידמן): "חייבים להקליט את הניגון"! הרגשתי מיד שזה הדבר הנכון לעשות, וקבענו שמיד במוצאי יוכ"פ נקליט את הניגון, הפעם גם לעילוי נשמת ר' ראובן, ואביו ע"ה…

   כמה מילים על הביצוע שלפנינו?
   ר' אלאור ולנר:
   "חשבנו אולי לחכות כמה ימים, ואז להוציא את הניגון בהפקה מושקעת – עם נגנים, מקהלה, וידאו ערוך וכו' וכו', אך בסופו של דבר החלטנו שיהיה יותר נכון להוציא את הניגון ממש עכשיו, כמה שיותר קרוב לפטירתו של ר' ראובן, מבלי להמתין – ולהקליט אותו איך שהוא, בצורה ספונטאנית וב"לייב", כפי שאתם רואים בוידאו שלפניכם, אותו צילם ר' שניאור שיף – שאגב, ברגע ששמע על הענין, הגיע עם ציוד הצילום המקצועי שלו 'מהרגע להרגע', עם המון רצון טוב ומתוך רוח התנדבות. יישר כוח!
   ר' שמחה פרידמן:
   רגע לפני שהתחלנו להקליט, הרהרתי בכך שהניגון ממש קשור בהשגחה פרטית לתאריך בו אנו מקליטים – י"א בתשרי. כולנו הרי מכירים את הסיפור הידוע על הרבי הריי"צ, שסיפר שפעם, למחרת יום הכיפורים הוא נכנס אל אביו (הרבי הרש"ב) ושאל אותו "ומה עתה"? וענה לו אביו: "עתה ביחוד צריך לעשות תשובה (איצטער ערשט דארפ'ן תשובה טאן)". אייי… "עתה ביחוד צריך לעשות תשובה", ואנחנו מקליטים "תשובה-ניגון"…
   יהי רצון, שיהיה הדבר לעילוי נשמתם, שיאמר ה' לצרותנו "די"! ושנזכה כבר לגאולה השלימה, בה נתראה שוב יחד עם ר' ראובן ואביו ר' וולוול ע"ה, כשרבינו ומלכנו בראשם, אמן!

   1. מדהים!!!

    שניאור מיסנציק
   2. תודה רבה לכם.
    ממש מרגש!!

    בואנה שמחה
   *רק תגובות מתאימות יתפרסמו